“Genişleyen delik” İllüzyonu, Kara Deliğe Düşüyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlar

"Genişleyen delik" İllüzyonu, Kara Deliğe Düşüyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlar

Akıllara durgunluk veren “Genişleyen delik” optik yanılsama, İnsanların %86’sının bir kara deliğe düşüyormuş gibi hissetmesine neden olur.

Oslo Üniversitesi tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırmanın parçası olarak, bazı statik modeller, hayali genişleyen bir merkezi bölge veya “delik” algısını uyandırıyor.

“Gözlemcilerden kara deliklerin yanıltıcı hareketlerinin veya genişlemelerinin büyüklüklerini derecelendirmelerini istedik ve bunlar bir göz takip cihazıyla ölçülen gözbebeğinin genişleme derecesini tahmin etti. Buna karşılık, “delikler” renklendiğinde (beyaz dahil), yani ışık yayıldığında, bu modeller göz bebeklerini daralttı, ancak öznel genişlemeler de kara deliklere kıyasla daha zayıftı.

Gözbebeği çaplarının değişim oranları, yalnızca kara deliklerle olan yanıltıcı hareket fenomenolojisi ile önemli ölçüde ilişkiliydi. Bu bulgular, hem yanıltıcı hareketin hem de göz bebeği ayarlamalarının, ışığın ekolojik düzenlilikleriyle paylaşılan deneyimlere dayalı olarak bir sonraki anın algılanması için telafi edici mekanizmaları temsil ettiği, görsel yanılsamaların şimdiki zamanı algılama açıklaması içinde açıklanabilir.

Prof. Bruno Laeng şöyle açıklıyor:

“Burada yeni ‘genişleyen delik’ yanılsamasına dayanarak, öğrencinin ışığı nasıl algıladığımıza tepki verdiğini gösteriyoruz – bu ‘ışık’ yanılsamadaki gibi hayali olsa bile – ve sadece gerçekte giren ışık enerjisi miktarına değil. göz. Genişleyen deliğin yanılsaması, karanlık gerçekten arttığında olacağı gibi, gözbebeğinin buna karşılık gelen bir genişlemesine yol açar.”

Çalışma dergide yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.